Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени: Тези чайове са полезни за мозъка, сърцето и имунитета

24 март 2023, 07:55 часа

Трудно е да си представим ден без чаша кафе или чаша чай. И двете напитки, в умерени количества, имат ползи за здравето. Вече знаем много за техните свойства, но учени продължават да ни изненадват с нова информация. Изследователи твърдят, че чаят има положителен ефект върху функционирането на нервната система, сърдечносъдовата система и имунната система, пише Everydayhealth.

Какво представлява истинският чай?

Изследването е фокусирано върху истинските чайове, затова е необходимо да се изясни какво всъщност означава този термин.

Има пет вида истински чай: черен, зелен, оолонг (известен още като син, тюркоазен, изумруден или драконов чай), тъмен (като Пу-Ерх) и бял. Те се различават по степента на обработка и нивото на окисление. Наред с други неща, в истинския чай се съдържат естествени антиоксидантни съединения, наречени флавоноиди. Предполага се, че зеленият чай, който не е ферментирал, е най-богат на флавоноиди. Популярните билкови чайове като чай от лайка или мента не попадат в тази категория.

Има доста доказателства, че съставките на истинските чайове са свързани с много ползи за здравето. 

Чаят и мозъкът

Резултатите по отношение на консумацията на истински чай във връзка със здравето на мозъка са обещаващи. 

Пиенето на чай осигурява краткосрочни ползи по отношение на вниманието. Изследването показва благоприятен ефект на висока доза L-теанин, комбинирана с по-ниска доза кофеин, върху изпълнението на задачи за внимание. 

Чаят е полезен и в моменти на стрес. Според д-р Дайе трябва да посягаме към чая, когато изпитваме по-голям стрес или умора. 

На свой ред д-р Джонатан Ходжсън от университета "Едит Коуън" заяви, че около 40-50% от случаите на деменция могат да бъдат предотвратени чрез промяна на начина на хранене и други фактори, свързани с начина на живот. 

Една от промените в начина на хранене, които той предлага, е консумацията на истински чай. 
Д-р Ходжсън отбеляза, че има все повече доказателства, че пиенето на една или две чаши чай на ден може да помогне за намаляване на риска от съдова деменция и болестта на Алцхаймер.

Чаят и сърцето

Пиенето на истински чай, без лимон или други добавки, може да намали риска от развитие на сърдечносъдови заболявания поради наличието на флавоноиди. Флавоноидите имат силен антиоксидантен ефект, намаляват риска от образуване на кръвни съсиреци, понижават кръвното налягане, укрепват правят стените на кръвоносните съдове по-гъвкави.

Доказано е, че американските любители на чая консумират 20 пъти повече флавоноиди в сравнение с тези, които не пият чай. Консумацията на две чаши неподсладен чай дневно може потенциално да намали риска от кардиометаболитни заболявания.

Чаят и имунната система

Пиенето на чай може да укрепи имунната система. Фитохимикалите в зеления чай - катехини - подпомагат функциите на имунната система и помагат на организма да се бори с патогените, като намаляват способността на микробите да заразяват гостоприемника. 

Потенциалните ефекти от консумацията на зелен чай могат да бъдат свързани с няколко различни механизма, включително антивирусни ефекти и противовъзпалителни и антиоксидантни ефекти. 

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес